Bölgemiz yaklaşık 2.500.000 M² den oluşmakta olup, Honaz/Gürlek ve Kocabaş Mevkiinde ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ne 3 km mesafede olup, Denizli–Ankara karayolunun sol tarafında yer almaktadır. Karayolu ulaşımı mevcut olup, demiryolu kılçığı konulabilir durumdadır. Açılması planlanan İzmir–Antalya otobanı içinden ve BOTAŞ boru hattı sınırından geçmektedir.

Bölgemizin kuruluş amacı ilimizde dağınık halde bulunan makina ve makina aksamları imalatı yapan firmaların bir alanda belirli plan ve standartlar dahilinde yerleştirilmeleri ve belirli ihtiyaçlarını ortaklaşa giderebilmeleri adına kümelenmelerini sağlamaktır.

Yer talep edecek firmaların makina ana sanayi ve makina yan sanayi dallarında faaliyet göstermesi gerekmektedir.

İhtisas OSB’lerde bulunması gereken tüm sosyal tesislerin yanında, bir yaşam alanı olarak kurgulanan Denizli Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması planlanan ortak kullanım alanları bölge içerisinde olacaktır. Mesela metal laboratuvarı, ortak kullanım atölyeleri, makine sektörü ile ilgili meslek lisesi, tedarikçiler için kiralık işyerleri gibi alanlar yer alacaktır.

Yeşil alanı fazla ve yapay gölü olan çevreci bir organize sanayi bölgesi hedeflenmektedir.

Tahminen bölge içinde 100 veya 120 sanayi parseli yer alacaktır. Şimdiden %50 lik kısmı yatırımcılarımız tarafından talep edilmiştir.