MAKSİAD BAŞKANI SARI: “MAKİNA İMALAT SEKTÖRÜ MÜCBİR SEBEP DIŞINDA TUTULMAMALI’’

Tüm dünyayı kasıp kavuran Covit-19 salgını nedeniyle, birçok ülke gibi, Türkiye’de bir taraftan salgınla mücadele ederken, diğer taraftan da salgının ekonomiye olan olumsuz etkilerini aşağı çekmek için tedbirler almaya devam ediyor.
Alınan tedbirlerin önemli bir kısmını olumlu karşıladıklarını, ama makine sektörünün ‘mücbir sebep’ dışında bırakılmasına anlam veremediklerini söyleyen Makina Sanayici İşadamları Derneği(MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı “Böyle bir ayrımcılık olayına anlamakta zorluk çekiyoruz. Gerçekten de, hem ülke olarak, makine sektörünü stratejik sektör ilan edeceksin hem de ülkenin bekası nitelemesi yapılan makine sektörünü mücbir sebep dışında tutacaksın. Akıl alacak gibi değil” dedi.
Şaşkına döndük…
Makine imalat sektörüne, birçok gelişmiş ülke devletlerinin stratejik açıdan ayrı bir önem verdiğine de dikkat çeken MAKSİAD Başkanı Sarı, Türk makine sektörü imalatçıları olarak da aynı beklenti içerisinde olduklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Covit-19 salgını nedeniyle şirketler ve sektörler için çeşitli yükü hafifletici kararlar alınmaya başlandı. Ama son yapılan ve ‘mücbir sebep’ kapsamı içine alınan sektörler içerisinde, makine sektörünü görmeyince adeta şaşkına döndük. Halbuki makine sektörü, ülkelerin kalkınmasındaki önemli bir sektörlerden biri. Bu eksik karardan, bir an önce vazgeçilmesini diliyoruz.”
Eşit davranılsın yeter…
Makinacılar olarak, devletin kendilerine özel bir ayrıcalık yapmasını istemediklerini, ama diğer sektörlerden de ayrıştırılmadan eşit muamele görmesi gerektiğini de belirten MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı “Mücbir sebep kapsamına alınan ve alınmayan, diye ayrım yapılması, uygulamanın tüm sektörlere eşit yapılmadığını ve amacı ile bağdaşmadığını göstermektedir. Bizim amacımız burada mücbir sebep dışına bırakılan makina ve makina ekipmanlarınınüretimini yapan üreticilerinde hakkını savunmaktır. Tüm sanayi sektörlerimiz, devletimizin verdiği desteklerden, eşit şekilde faydalanmalıdır” diye konuştu.
Fabrikalarımıza kilit vurmak istemiyoruz…
Gelişmiş ülkelerin kalkınma süreçlerine bakıldığında, en önemli ticaret döngüsünü makine imalat sektörünün sağladığını, ülkemizde bakıldığında ise son zamanlarda hızlı ivme kazanan ve ihracatta da önemli bir yere sahip olan sektörün,  makina imalatı sektörü olduğunu da vurgulayan MAKSİAD Başkanı Sarı, sözlerine şöyle devam etti:
“Makine imalatı, bir ülkenin yatırım ve strateji sektörüdür. Eğer bu sektöre destek verilmezse, ülkede ki makina sektörü çok kan kaybeder. Böylesine önemli bir sektörün, bu olağanüstü kritik günlerde desteğe ihtiyacı vardır. Bizler salgın bittiği zaman, fabrikalarımıza kilit vurmak istemiyoruz.”
Sağlık önemli ama…
Sağlığın her şeyden önemli olduğunu, salgın hastalıkla mücadele edilirken, makinacılar olarak da mevcut şartlara uyum sağlayarak üretimlerine devam ettiklerini de söyleyen MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı “Eğer fabrikalarımızı durduracaksak, pazar payımızda en büyük yere sahip olan Avrupa ile eşzamanlı durdurmalıyız. Çinliler artık salgın sürecini atlatıp, durgun pazarlarına ve satışlarına yön verme peşindeler. Bizlermakinacılar olarak, devletimizin bizlere vereceği destekle ayakta kalıp, salgından sonra kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz.  Bizim bu sektörü buralara getirmemiz çok kolay olmadı. Sektörümüz sahiplenilmez ise elde ettiğimiz başarı, ellerimizden kayıp gider” şeklinde konuştu.
Acilen taleplerimiz yerine getirilmeli…
Kapanan gümrükler kapıları, iptal edilen siparişlerin ihracatta ciddi düşüşlere yol açtığını da vurgulayan MAKSİAD Başkanı Sarı, sözlerini şöyle tamamladı:
“İhracat yapan makine sektörünü, Covit-19 salgını nedeniyle ciddi yara aldı. Eğer Eximbank, bu süreçte sanayicilere  uygun koşullarda kredi vermezse, ihracat yapan müşterilerinin sigorta limitini 2 katına çıkarmazsa, şirketlerden teminat mektubu ile kredilendirme dışında, şirket varlıklarını da teminat alarak, doğrudan kredi verme fırsatı sunmazsa, sadece 9 sektöre uygulanacağı ilan edilen muhtasar, KDV ve sosyal güvenlik primi indirimlerinden ve ödemelerinin 6 ay ertelenmesi imkanına, makine imalat sektörü de dahil edilmezse, bu yara daha da büyüyecektir. Eğer bu açıklamalarımız dikkate alınmaz ise Türk sanayisini, makina imalat sektörünü ve geleceğimizi zor günler ve zor şartlar beklemektedir.”
------------------------------------------
MÜCBİR SEBEP NEDİR?
Mücbir sebep, hukukta bir görevin, taahhüdün ve sorumluluğun yerine getirilmesine engel teşkil edebilecek nitelikte bulunan ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk, deprem, sel, savaş, ayaklanma gibi kişilerin önceden ön görebilmelerine olanak bulunmayan ve bu nedenle önüne geçilmesi mümkün bulunmayan, dış etkiler sonucu meydana gelen olayları ifade eder. Ekonomide de, istenmeyen şartlarla karşı karşıya gelen firmaların(salgın gibi),  istisnai desteklerden faydalanması anlamına gelmektedir.
 

Valilikte ''Mesleki Eğitimi Geliştirme'' Toplantısı

İncele

Üniversite- Sanayi İş Birliği kapsamında Pamukkale Üniversitesi Teknol

İncele

Mesleki Okulların ihtiyaçları, öğrencilerin staj yerleri, teknik okul

İncele

Orhan Abalıoğlu Endüstri Meslek Lisesinin atölyelerinin eksikliklerini

İncele

MAKSİAD'DAN SEKTÖRE TEKNİK PERSONEL KAYNAĞI.

İncele

MAKSİAD Yüksek İstişare Kurulu üyemiz Hilmi Konyalioğlu'nun mermer sek

İncele

MAKSİAD'DAN HAZAR TAKIMINA DESTEK

İncele

MAKSİAD ve Pamukkale Üniversitesi arasındaki Üniversite- Sanayi İş Bir

İncele

KAYNAK OPERATÖRÜ EĞİTİMİ BAŞLIYOR.

İncele

MAKSİAD Heyetimiz Teknik Gezi kapsamında Yılmaz Redüktör'ü de Ziyaret

İncele

MAKSİAD MESLEKİ EĞİTİM RAPORUNU PROTOKOLE SUNDU

İncele

Pamukkale Üniversitesi ile imzalamış olduğumuz Üniversite-Sanayi İş Bi

İncele

Yatırımlar ve teşvikler konulu seminerimizi tamamladık.

İncele

stanbul Teknik gezisi kapsamında MAKSİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Meh

İncele

Dalgakıran Grubu’nu da ziyaret eden MAKSİAD heyetimiz Dalgakıran İcra

İncele